Medis yra viena iš seniausių pasaulyje statybinių medžiagų ir siūlo ištisoms kartoms neprilygstamą šilumą ir jaukumą.

Naujienos

  Atgal į sarašą
 
Svarbiausia – kokybė!
2017 01 01

Plačiau:

http://lt.lt.allconstructions.com/portal/categories/281/1/0/1/article/18012/skydinio-namo-statyboje-visu-svarbiausia-kokybe 

Lietuvoje skydus gaminančios įmonės gamybos procesus ir produkcijos kokybę kontroliuoja nepriklausomi ekspertai iš Vokietijos.

Didžioji dalis Lietuvos skydinių namų gamintojų produkcijos eksportuojama į Vakarų Europos, Skandinavijos šalis. Norint išlikti negailestingoje konkurencinėje kovoje, kiekvienas gamintojas pasirenka savą kelią. UAB ,,Jūsų namas" to siekia išskirtine skydų kokybe. Šios įmonės gamybos procesus ir produkcijos kokybę kontroliuoja nepriklausomi ekspertai iš Vokietijos.

Skydinio namo statyboje visų svarbiausia - kokybė

Atsižvelgiant į Vokietijos skydinių namų rinkos dydį, vyraujančias statybų tradicijas, reguliavimo apimtis ir patirtį, o taip pat nenuginčijamą vokiečių preciziškumą, dėmesį detalėms ir reiklumą kokybei, UAB „Jūsų namas" priėmė sprendimą, kad jų produkcijos kokybės priežiūrą turi vykdyti būtent šios šalies ekspertai. Vokietijoje skydinių surenkamų medinių namų rinka užima apie 16,5 proc. individualių namų segmento, skelbia Vokietijos medinių surenkamų namų asociacija (Deutsche Holzfertigbau-Verband e.V (DHV)). Remiantis asociacijos duomenimis, pastaruoju metu Europoje ryški medinių namų statybos augimo tendencija, šią tendenciją lemia ekologijos, tvarumo idėjos.

„Per metus mes pagaminame medienos skydus maždaug 40-imčiai pastatų - individualiems namams, kotedžams, vaikų darželiams ir kt., 90 proc. jų išvežame į Vokietiją, Skandinavijos šalis. Galėtume gaminti daugiau, tačiau konkuruojame ne kiekiu, o kokybe, o šiam uždaviniui įgyvendinti svarbiausia yra darbuotojų kvalifikacija, tam tikram jos lygiui pasiekti reikia laiko.

Daugiausia namų parduodame per partnerius užsienyje, jie be kokybės liudijimų nė į kalbas nesileidžia. Todėl jau 15-a metų esame Vokietijoje realizuojamų gaminių kokybę užtikrinančios nepriklausomos įstaigos - RAL Deutsches Institut für Gütesicherungund Kennzeichnung e. V. nariai", - pasakoja skydus gaminančios UAB „Jūsų namas" projektų vadovė Dalia Kėvalaitė.

UAB „Jūsų namas" produkcija sertifikuota, o gamyba kontroliuojama RAL instituto BGMF (Bundes-Gütegemeinschaft Montagebau und Fertighäuser e.V.) - medienos pramonės kokybės padalinio, kuriam pavesta medienos pramonės sritis ir jis suteikia arba nesuteikia RAL kokybės ženklą medienos gaminiams. Pradinio tikrinimo RAL ženklui gauti neužtenka, produkcijos kokybę ir saugą periodiškai tikrina BGMF samdomi nepriklausomi ekspertai.

RAL kokybės ženklas užtikrina įvairiapusę kokybę - skydo sudėtyje naudojamų medžiagų, jų atitikimo techniniams reikalavimams bei nuolatinę gamybos kontrolę.

„Paprastai šnekant, tikrinama ne tik skydų išorė, matmenys, geometrija, mediena, bet ir visos skydų sudedamosios dalys bei detalės. Privalome naudoti tik atitinkamo standarto medieną, tik sertifikuotas plokštes, šiltinimo medžiagas, tvirtinimo elementus, fiksuoti, ką naudojame, taip pat privaloma ir visa skydo elementų gamybos etapų kontrolė. Visa tai žymima įrašuose, kurie yra saugomi, užtikrinant procesų ir naudojamų medžiagų atsekamumą. Mes už visa tai esame atsakingi", - sako UAB „Jūsų namas" vadovas Jan Macevič.

Vokietijoje statybos iš medienos kokybės garantiją sudaro dvi dalys - gamybos ir montavimo. Pirmoji dalis - skydų gamybos proceso yra RAL-GZ 422/1, ji galioja karkasinių ir medinių namų gamyklose pagamintai produkcijai ir jos ruošiniams. UAB „Jūsų namas" turi RAL-GZ 422/1 sertifikato dalį.

UAB ,,Jūsų namas" naudojamos medienos kokybę užtikrina jos rūšiavimas pagal stiprio klases. Atsakingi įmonės darbuotojai turi licenciją medienos rūšiavimui pagal vizualinio rūšiavimo taisykles INSTA 142:2009. Dažniausiai skydų karkasui naudojama C24 klasės stiprio mediena, tačiau tai sprendžiama kiekvienu atveju atskirai, atsižvelgiant į atliktus statinius skaičiavimus bei šalies, kurioje vyks statyba, techninius reglamentus.

Priimant teisingus sprendimus griaunami mitai apie skydinius namus

Lietuvoje individualių namų rinkoje vyrauja mūro statyba. Daugelis lietuvių įsitikinę, kad karkasinė ar skydinė konstrukcija dėl lengvumo yra nepatikima. Architektas Linas Janėnas sako, kad toks įsitikinimas remiasi tradicijomis, intuicija, bet jokiu būdu ne žiniomis ir praktika.

„Nuo seno lietuviai buvo sėsli tauta, todėl ir būstus statė kelioms kartoms ir būtinai masyvius - kaip tvirtoves. Kita vertus, anksčiau kitokių medžiagų, išskyrus rąstus ir akmenis, nebuvo. Tai pasąmonės lygyje įsitvirtinusios tradicijos, kurios keičiasi labai labai lėtai. Tas tradicijas dar sustiprino prasta pirmųjų sovietinių laikų karkasinių ir skydinių namų kokybė. Taip pat prisideda kaimynų ir pažįstamų nuomonė, kuri irgi paremta tokiomis pat tradicijomis. Šiuolaikinės technologijos ir sprendimai leidžia pasiekti labai aukštą skydinių ir karkasinių pastatų kokybę. Reikia tik tai suvokti, čia mentaliteto klausimas", - argumentuoja architektas.

Dar vienas mitas, kuriuo tiki dalis lietuvių, jog skydinis namas gali būti tik standartinės architektūros - stačiakampio plano, dvišlaičiu stogu. Tai visiška netiesa. Jei pasidomėtume, kokius namus Lietuvos bendrovės stato Skandinavijos šalyse, Vakarų Europoje, pamatytume, kad jų architektūra nė kiek nenusileidžia pastatams iš kitų konstrukcinių medžiagų, kartais dar ir lenkia juos.

"Kiekvienas užsakovas turi savo namo viziją ir kelia individualius reikalavimus namo estetiniam vaizdui. Mūsų bendrovės specialistai ne tik neatkalba klientų nuo modernių ar netradicinių sprendimų, bet netgi juos pasiūlo, kadangi per 20 darbo metų teko spręsti įvairias architektūrines ir konstrukcines užduotis. Visiškai klaidinga manyti, kad skydinis namas būtinai turi būti panašus į degtukų dėžutę. Su kiekvienu užsakovu detaliai aptariame tiek pastato architektūrą, tiek vidaus erdvių suplanavimą, tiek namo išorės atitvarų elementų sandarą ir apdailą. Kiekviena iš šių dalių gali būti savita. Skydinio namo fasadų apdailai gali būti naudojamos tiek tradicinės medinės dailylentės, tiek įprastos klinkerio plytos, tiek modernios plokštės ar tinkas", - sako jau daugiau kaip 20 metų skydus gaminančios UAB „Jūsų namas" projektų vadovė D. Kėvalaitė.

Mėgėjiškose interneto pokalbių svetainėse neretai galima rasti samprotavimų, kad smarkesnis vėjas ar vėtra sugriautų skydinį namą. Daugelis tiesmukiškai suvokia per televiziją iš JAV rodomus vaizdus, kur matyti po viesulų siautėjimo sugriauti karkasiniai ar skydiniai namai. Ir turbūt pagalvoja - kokie netvirti tie namukai. Tiesa visai kita: tose vietovėse, kur siaučia viesulai, lengvi namai statomi tikslingai, kad per audras nebūtų aukų, tai susiję su specifinėmis oro sąlygomis, kokių Lietuvoje nėra, taigi ir statyba čia kitokia.

,,Visiems be išimties projektams atliekami statiniai skaičiavimai. Tai daro patyrę ir diplomuoti konstruktoriai. Vėjo, sniego ir kitos apkrovos yra skaičiuojamos ir modeliuojamos pagal kiekvienos šalies statybos normas, mes nepropaguojame statybos "atlaikys, nes visada atlaiko". Norvegijoje populiarūs skydiniai namai su apželdintais stogais, tad karkasui tenka tikrai didžiulės apkrovos, bet, kai jos numatytos, jokios rizikos nėra. Kiekvienu atveju laikančioji konstrukcija yra apskaičiuojama ir optimizuojama. Tvirtinimo elementus parenkame atsakingai, vadovaudamiesi standartais, reglamentais bei patirtimi ir ekspertų rekomendacijomis, naudojame tik patikimas CE ženklu paženklintas tvirtinimo medžiagas", - komentuoja UAB „Jūsų namas" vadovas J. Macevič.

UAB ,,Jūsų namas" skydų gamyba vyksta uždaroje, sausoje patalpoje, pusiau automatizuotoje linijoje, ji - efektyvi ir užtikrinanti sparčią gamybos eigą. Kai apspręstos visos detalės ir paruošti brėžiniai, individualaus gyvenamojo namo gamyba trunka 3-4 savaites. Montavimo trukmė, priklausomai nuo statybos aikštelėje atliekamų darbų apimties - nuo 4 iki 10 dienų. Jei atliekamas tik pagamintų skydų montavimas - trumpesnis terminas, jei dengiamas stogas, tvirtinami lietvamzdžiai ar atliekami kiti darbai, procesas trunka iki 10 dienų.

Dažnai skydinio namo statyba tapatinama su karkasine statyba, bet iš esmės skiriasi šių namų montavimas. Nenuginčijamas statybos skydais privalumas tai, kad elementai gaminami uždaroje patalpoje, kur vyksta nenutrūkstamas procesas nepaisant metų laiko, sezono ir oro sąlygų lauke.

Skydų montavimas statybvietėje taip pat galimas bet kuriuo metų laiku. Paruošti skydai sumontuojami greitai, montavimo metu nesudrėksta, vidaus patalpų nereikia džiovinti. Pervežimo metu skydai uždengiami, taip pat ir montavimo metu, jei numatomas lietus. Tačiau dėl greitos statybos ši rizika sumažinama iki minimumo.

Tiek sandėliuojamos medžiagos, tiek gaminami ir jau pagaminti skydai apsaugomi nuo neigiamų oro sąlygų poveikio, kas ypač svarbu apšiltinimo medžiagoms - sudrėkusi vata praranda dalį termoizoliacinių savybių.

Pusiau automatizuota speciali skydų gamybos linija itin naudinga - išvengiama didelė dalis žmogiškųjų klaidų, jos dėka pasiekiamas itin geras karkaso elementų suspaudimas, technologiškai teisingas medžiagų tvirtinimas, tiksli skydų geometrija.

Skydo karkasas kalamas iš džiovintų, obliuotų ir pagal stiprį išrūšiuotų medienos masyvo statramsčių arba dvitėjinio profilio sijų. Išdžiovinta ir išrūšiuota mediena leidžia išvengti

deformacijų. Pagal kokybės reikalavimus statybinė mediena būtinai turi būti rūšiuota ir paženklinta CE ženklu, tai užtikrina būtinas konstrukcines savybes.

A, A+, A++ energinio naudingumo klasė ar pasyvusis namas - nesudėtingas uždavinys skydinio namo statyboje. Šilumos izoliacinis sluoksnis yra per visą lauko sienos ar stogo elemento storį. Tam naudojamos medžiagos ir sluoksnio storis parenkamas pagal suprojektuotą šilumos varžą. Jei yra pasirinkimas tarp vienodų parametrų medžiagų, apšiltinimo medžiagos tipas derinamas su užsakovu.

Statant energiškai efektyvų pastatą itin svarbus ne tik šiluminės izoliacijos sluoksnio storis, varža, bet ir konstrukcijos sandarumas.

Garo barjerui sudaryti naudojamos patikimos OSB plokštės, kurios užsakomos tiesiogiai iš gamintojo Vokietijoje, nes skydams dažnai naudojami nestandartiniai plokščių matmenys.

Plokščių sandūros atidžiai suklijuojamos tam tikslui skirtomis kokybiškomis lipniomis sandarinimo juostomis. Toks garo barjeras yra efektyvus, praktiškai nepažeidžiamas, nekenksmingas sveikatai, taip pat plokštės atlieka papildomas ir ne mažiau svarbias funkcijas - užtikrina elementų standumą ir perduoda šoninio vėjo apkrovas pamatams.

Šilumos tilteleiams išvengti sandūrose, skydų sujungime naudojami „L" formos suleidimo mazgai - įlaidiniai profiliai, specialios tarpinės.

Ar teisingai suleisti skydai, ar nepažeistas garo barjeras, izoliacinės juostos - priklauso nuo montavimo darbo kokybės, patyrę gamybininkai, juolab, nuolat kontroliuojami, nė vienos detalės nepamiršta.

Skydinio namo statyboje labai svarbu teisingai įrengti skydo jungtį su pamatu. Vainiką paruošia skydų gamintojas, jo montavimas ant pamato yra itin atsakingas darbas. Statybvietėje ant paruošto pamato klojamos specialios juostos atskiriančios betoną nuo medinio vainiko. Skydų ir pamato jungčiai yra ne vienas sprendimas: iš anksto paruoštos ertmės inkarinėms detalėms, kampuočiai, juostos iš lauko pusės ir kt. Tvirtinimo būdo pasirinkimas priklauso nuo skydų, pamatų tipo.

Gamintojas prisiima atsakomybę

Lyginant skydų ir mūro statybos kokybę, pastarosios kontrolė yra tik mūrininkų garbės reikalas. O jei statyba vyksta ūkio būdu, būna, kad nelieka net garbės. Mūrijant blokelius naudojami klijai, mišiniai, atliekami darbai susiję su drėgme, jie negali būti vykdomi bet kokiu oru, bet kuriuo metų laiku. Mūro darbai trunka ilgai, blokeliai per lietų įgeria drėgmę, iki apšiltinimo ją reikia išgarinti.

Nusprendę statyti namą ūkio būdu žmonės tikisi sutaupyti, tačiau, kaip rodo praktika, neretai dėl to patiria didelių nuostolių. Samdomi pavieniai statybininkai ar jų brigados, nesudaromos sutartys. Užbaigę statybą, o būna, kad ir nebaigę, tokie statybininkai dingsta, palikę nemažai broko. Teisybės paieškos šiuo atveju bevaisės, statybos defektus tenka taisyti savo lėšomis.

„Jūsų namas" vadovas J. Macevič kviečia Lietuvos gyventojus aktyviai naudotis skydinių namų gamintojų kitose šalyse sukaupta patirtimi ir įvertinti tokios statybos pranašumą. Jis sako, kad visada užsakovams rekomenduoja maksimaliai išnaudoti stipriąją skydinės statybos pusę, kai didžioji dalis statybos darbų atliekama ceche, kur kontroliuojamas visas gamybos procesas ir tik mažoji dalis darbų atliekama statybos aikštelėje. Be medienos ekologiškumo tai - labai svarbus, aukščiausią kokybę užtikrinantis skydinės statybos pranašumas. Jo nuomone, jau ir Lietuvos gyventojai pamažu tuo įsitikina.

Perkant skydus iš sertifikuotos įmonės garantuojama jų kokybė, išvengiama organizacinių rūpesčių, broko.

UAB ,,Jūsų namas" yra Lietuvoje neseniai pradėto tvarių ir ekologiškų A energinės klasės skydinių namų projekto partnerė. Įmonių susivienijimas siūlo tris standartizuotus individualių namų projektus, galimus realizuoti „iki rakto", bet, svarbiausia, garantuoja kokybę ir prisiima atsakomybę už ją.